Mieszkania treningowe i wspomagane

Mieszkania treningowe i wspomagane

Mieszkania treningowe i wspomagane - mają za zadanie wykształcenie w osobach w nich przebywających umiejętności do samodzielnego życia społecznego i zawodowego. Wsparcie w wykonywaniu codziennych obowiązków połączone z treningiem umiejętności społecznych może pozwolić osobom na częściowe lub całkowite usamodzielnienie.

Akty prawne dot. mieszkania treningowego i wspomaganego

  1. Ustawa z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej

    Pomoc społeczna. - Dz.U.2023.901 t.j. - OpenLEX

     

  2. Ustawa z dnia 9 czerwca 2011r. o wpieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

    Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - wspier. rodziny (lexlege.pl)

     

  3. Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 30 października 2023r. W sprawie mieszkań treningowych i wspomaganych

    Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 30 października 2023 r. w sprawie mieszkań treningowych i wspomaganych (pap.pl)


 

  1. UCHWAŁA NR LXXV/1096/2024 RADY MIASTA KALISZA z dnia 25 kwietnia 2024 r. w sprawie utworzenia mieszkań treningowych i wspomaganych oraz określenia zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w tych mieszkaniach

    Uchwała Nr LXXV/1096/2024 Rady Miasta Kalisza z dnia 25 kwietnia 2024 r. w sprawie utworzenia mieszkań treningowych i wspomaganych oraz określenia zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w tych mieszkaniach (bip.kalisz.pl)


 

Co to jest mieszkanie wspomagane i treningowe?

Zgodnie z art. 53 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej: mieszkania wspomagane i treningowe to formy pomocy społecznej, przygotowujące, przy wsparciu specjalistów, osoby w nich przebywające do prowadzenia niezależnego życia lub wspierającą te osoby w codziennym funkcjonowaniu. Z pomocy w formie mieszkań mogą korzystać osoby pełnoletnie, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebuje wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki.

Mówiąc prościej są to mieszkania, w których osoby w trudnej sytuacji mogą mieszkać i korzystać ze wsparcia specjalistów w rozwijaniu niezależnego życia.

Dwa ujęte w przepisach rodzaje mieszkań różnią się nieco od siebie: w mieszkaniu treningowym wspiera się mieszkańców, by umożliwić im samodzielne życie, a w mieszkaniu wspomaganym pomaga się mieszkańcom, którzy mają już tę zdolność, ale aby ją utrzymać lub rozwinąć potrzebują specjalistycznego wsparcia.

Gdzie się znajdują mieszkania wspomagane i treningowe w Kaliszu?

  • Mieszkanie wspomagane dla osób z zaburzeniami psychicznymi usytuowane jest przy
    ul. Granicznej 1 cz. A i posiada 7 miejsc.

  • Mieszkanie wspomagane dla osób starszych i niepełnosprawnych usytuowane jest przy

ul. Granicznej 1 cz. B i posiada 7 miejsc.

  • Mieszkanie wspomagane również dla osób starszych i niepełnosprawnych usytuowane

przy ul. Częstochowskiej 45 posiada 6 miejsc.

  • Mieszkanie wspomagane dla osób niepełnosprawnych intelektualnie prowadzone zgodnie z ustawą „Za życiem” usytuowane przy ul. Widok 17 i posiada 6 miejsc.

    • Mieszkanie treningowe dla 6 osób przy ul. Zamkowej 12/10

    Kto i jak może skorzystać z mieszkania wspomaganego ?

Ustawa wskazuje katalog osób, którym w pierwszej kolejności może przysługiwać mieszkanie treningowe lub wspomagane. Są to osoby z zaburzeniami psychicznymi, w kryzysie bezdomności, opuszczające pieczę zastępczą, ośrodki wychowawcze, zakłady poprawcze, schroniska dla nieletnich oraz w niektórych przypadkach cudzoziemcom. W mieszkaniach wspomaganych pomoc powinny uzyskać przede wszystkim osoby z niepełnosprawnościami w tym fizycznymi, zaburzeniami psychicznymi, w podeszłym wieku i przewlekle chore.

W mieszkaniu wspomaganym zapewnia się usługi bytowe oraz pomoc w wykonywaniu czynności niezbędnych w życiu codziennym i realizacji kontaktów osoby na poziomie jej psychofizycznych możliwości. Usługi świadczone w mieszkaniach wspomaganych spełniają standardy określone w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia
31 października 2023 r. w sprawie mieszkań treningowych i wspomaganych (Dz. U. z 2023 r. poz.2354)
Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 30 października 2023 r. w sprawie mieszkań treningowych i wspomaganych (pap.pl)

Jakie wsparcie oferuje mieszkanie wspomagane?

W mieszkaniach wspomaganych mieszkaniec otrzymuje wsparcie przez:

  1. pracę socjalną, o której mowa w art. 6 pkt 12 ustawy o pomocy społecznej;

  2. poradnictwo specjalistyczne, o którym mowa w art. 46 ustawy;

  3. usługi opiekuńcze;

  4. pomoc w wykonywaniu czynności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu;

  5. pomoc w realizacji kontaktów społecznych, przez umożliwienie utrzymywania więzi rodzinnych i uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej, w celu utrzymania lub rozwijania niezależności;

  6. rozwijanie lub utrwalanie umiejętności praktycznych służących niezależnemu życiu tj. samoobsługi, zaspokajania codziennych potrzeb życiowych, załatwiania spraw osobistych i urzędowych, prowadzenia gospodarstwa domowego, efektywnego zarządzania czasem, efektywnego zarządzania finansami, rozwiązywania konfliktów interpersonalnych oraz rozwijania autonomii decyzyjnej.

Wsparcie, o którym mowa powyżej będzie zapewnione w szczególności przez:

  1. Pracownika socjalnego,

  2. Psychologa i/lub terapeuty w zależności od potrzeb danej osoby,

  3. Asystenta osoby niepełnosprawnej i/lub opiekuna osoby niesamodzielnej –
    w zależności od potrzeb danej osoby.

 

Mieszkaniec ma prawo do:

1) prywatności i intymności;

2) indywidualizacji i dostosowania do potrzeb pomocy i samostanowienia;

3) uczestniczenia w wyborach i decyzjach, które go dotyczą;

4) włączenia społecznego rozumianego jako aktywny udział w życiu społeczeństwa;

5) korzystania z pomieszczenia mieszkalnego, w tym bezpiecznych i właściwych warunków odpoczynku, przygotowania posiłku i wykonywania zabiegów higienicznych we własnym zakresie;

6) samodzielnego korzystania ze wszystkich urządzeń i wyposażenia znajdującego się w mieszkaniu;

7) korzystania na prawach równego dostępu z pomieszczeń wspólnych;

8) korzystania z innych świadczeń z pomocy społecznej i wynikających z ubezpieczeń zdrowotnych;

9) pomocy i odpowiedniego wsparcia ze strony pracownika socjalnego;

10) korzystania z usług opiekuńczych.

 

Podstawą przyznania mieszkania jest decyzja administracyjna, która może zostać wydana dopiero po dokonaniu ustaleń między podmiotem kierującym (MOPS), podmiotem prowadzącym oraz przyszłym mieszkańcem. Te ustalenia nazywane są "kontraktem mieszkaniowym".

Decyzję wydaję się na czas określony (art. 53 ust. 9 ups).

Kontrakt mieszkaniowy

Kontrakt mieszkaniowy opisuje między innymi cel i okres pobytu, rodzaj wsparcia, kwestie odpłatności/partycypacji w kosztach, sposoby zgłaszania nieobecności, uprawnienia mieszkańców oraz zobowiązanie do przestrzegania regulaminu i sposób realizacji programu usamodzielniania się.

Wytworzył:
Udostępnił:
Gołębiowski Emilian
(2024-06-21 13:16:34)
Ostatnio zmodyfikował: