Komunikacja w języku migowym
Język migowy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kaliszu
W dniu 1 kwietnia 2012 roku weszła w życie ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 roku o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. Nr 209, poz. 1243).
W związku z powyższym osoby trwale lub okresowo mające trudności w komunikowaniu się (osoby głuche i głuchonieme) mogą komunikować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kaliszu:
- osobiście zgłaszając się w godzinach pracy Ośrodka:
- od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 do 15:30
- za pomocą faksu - numer (62)757-63-66
- za pomocą poczty elektronicznej: mops.kalisz@wp.pl
- Platforma ePUAP: /MOPS_Kalisz/SkrytkaESP
Niesłyszący i niedosłyszący interesanci Ośrodka oraz osoby mające trudności w komunikowaniu się mogą skorzystać z pomocy tłumacza języka migowego podczas załatwiania swoich spraw w ośrodku. Aby skorzystać z pośrednictwa tłumacza prosimy o powiadomienie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu (np. e-mail, faks) na 3 dni przed planowanym terminem załatwienia sprawy, z wyłączeniem sytuacji nagłych.
Usługa jest bezpłatna dla osoby uprawnionej będącej osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
W przypadku korzystania przez osoby uprawnione z pomocy tzw. osoby przybranej, czyli osoby, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumiewania się z tą osobą i udzielenia jej pomocy w załatwieniu spraw, wizyta w ośrodku nie musi być wcześniej uzgadniana.
Jednocześnie informujemy, że wyznaczony pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu uczestniczył w kursie "Polski język migowy - poziom podstawowy".